דלג לתוכן העמוד

יום עצמאות שמח

מועצה אזורית עמק לוד מאחלת לתושביה יום עצמאות 68 שמח. כבכל שנה אנו נדרשים למעבר חד בין עצב ושכול לחגיגות ושמחה. מעבר זה מציין את דמותה של מדינת ישראל שלצד הקושי והתמודדות הצלחנו לבנות מדינה לתפארת ועלינו להיות גאים בה.


אז בואו נשמור על המדינה היפה שבנינו, השנה ביום העצמאות הזה נשתדל להפסיק או לצמצם את השימוש בכלים חד פעמיים- כי אפשר גם אחרת!

נאמר לנו שוב ושוב שכלים חד פעמיים מזהמים את הסביבה. אפשר  להודות בזה, לכולנו  פשוט יותר קל  לזרוק הכול לפח לאחר השימוש.

 

חשוב להבין מהו הנזק שנגרם בעקבות השימוש בכלים חד פעמיים?

 

הכלים החד פעמיים מיוצרים מפלסטיק שזהו חומר גלם טבעי ומתכלה שנוצר בתהליך זיקוק הנפט (ממנו מייצרים דלקים למכוניות ותעשיה). בתהליך הייצור של הכלים החד פעמיים נפלטים גזים רעילים ושפכים תעשייתיים שמוצאים את דרכם בסופו של דבר לאוויר שאותו אנחנו נושמים, למי הים ולמי התהום תהליך זה נחשב למזהם סביבה משמעותי מאוד. הן תהליך הייצור והן  השינוע גורמים לנזק סביבתי חמור. ובכלל, מושקעת המון אנרגיה בכל התהליך הזה.

וכל זה עוד לפני שהשתמשנו בהם!!

 

הפלסטיק הוא חומר עמיד מאוד שתהליך ההתפרקות שלו נמשך מאות שנים. 

 

הכלים החד פעמיים מייצרים כמות אשפה עצומה במטמנות ובכלל  עקב תהליך ההתפרקות הארוך שלהם, הגורם לזיהום הסביבתי גדול. בישראל לא קיימים מפעלי מחזור מתאימים לכלי הפלסטיק החד פעמיים ולכן אי אפשר לזרוק אותם לפחי המחזור. לצערנו, המודעות הציבורית לנזק הסביבתי שיוצרים כלי הפלסטיק אינה גבוהה במיוחד ולכן הם מוצאים את דרכם לפחי האשפה.

 

אז מה עושים??

 

הפתרון הראשון הוא כלים חד פעמיים מתכלים- הם לא ממש פתרון סביבתי, הם מתפרקים בזמן קצר יותר יחסית אך רק בתנאים מסוימים והייצור שלהם גוזל מהטבע משאבים רבים ומזהם את האוויר והמים. לכן, זהו לא הפתרון האידיאלי...       

הפתרון השני והאידיאלי הוא שימוש בכלים רב פעמיים אשר נשטפים בקלות ובהם ניתן לעשות שימוש חוזר. עם האידיאליות  זה לא תמיד נוח-

 

אז בואו נעשה שינוי ופשוט נצמצם את כמות הכלים החד פעמיים בהם אנו משתמשים, או נשתמש בכלים חד פעמיים עמידים שניתן לשטוף  ונעזור לסביבה להישאר נקייה ואיכותית.